
Bardzo wiele mówi się o konieczności zdrowego odżywiania się, często jednak okazuje się, że w praktyce nie jest to takie proste. Zwłaszcza, jeśli nasze dotychczasowe żywienie raczej trudno określić jako zdrowe, a dodatkowo jeśli brakuje nam czasu na samodzielne układanie jadłospisów. Tymczasem, zmiany w sposobie odżywiania się warto wprowadzać powoli i w nie zbyt restrykcyjny sposób po to, aby kształtować odpowiednie nawyki, które będą mogły pozostać z nami na dłużej. Im zdrowszy sposób odżywiania się tym lepsze samopoczucie, a więc na pewno warto.
Najważniejsze zasady zdrowego odżywiania
Zdrowe odżywianie można zmienić w zdrowy tryb życia, jeśli faktycznie przyjęte zasady pozostaną z nami na dłużej. Kształtowanie dobrych nawyków wymaga jednak czasu. W zmianie dotychczasowego sposobu odżywiania się może nam pomóc doświadczony dietetyk, który zaproponuje nam jadłospis pod kątem tego, jaki cel żywieniowy chcielibyśmy osiągnąć, jakie mamy nietolerancje pokarmowe oraz ewentualne choroby. Jeszcze zanim odwiedzimy gabinet dietetyka warto poznać najważniejsze zasady zdrowego odżywiania, a jest to:
1. Regularne jedzenie posiłków- ważne, aby nie doprowadzać do sytuacji, w której organizm albo jest przejedzony albo głoduje. Nie jest zalecane, aby robić sobie zbyt długie przerwy między posiłkami, które powodują, że potem podczas posiłków jemy zbyt duże porcje. Najlepiej przyjmować regularne posiłki co około 3-4 godziny czasu, które jednocześnie będą lekkostrawne. Tym samym można zapewnić sobie energię przez cały dzień, a jednocześnie czuć się lekko. Taki sposób odżywiania się pozwala też poprawić nasz metabolizm.
2. Zdrowa dieta to przede wszystkim dieta dobrze zbilansowana. Oznacza to, że dobrze jest przyjmować po trochę produkty ze wszystkich grup pokarmowych. Dzięki temu można ustrzec się sytuacji, w której pojawią się braki witamin czy ważnych pierwiastków. Zdrowe odżywianie to także podążanie za wytycznymi z piramidy żywienia, która podpowiada nam, jakich rzeczy powinno być w naszej diecie najwięcej, a jakich najmniej. Te zasady zdrowego odżywiania przede wszystkim dotyczą ograniczenia tłuszczy nasyconych oraz węglowodanów w diecie na rzecz większego spożycia warzyw i owoców. W zdrowej diecie jest też oczywiście miejsce na produkty pełnoziarniste, mięso i ryby, a także na przetwory mleczne bogate w wapń.
3. Zdrowe odżywianie się to także unikanie dań kuchni fast food oraz żywności, która jest wysoce przetworzona. Z reguły nie jest ona dobra dla naszego organizmu.
4. W zdrowej diecie koniecznie musi być miejsce na odpowiednio dużą ilość płynów. Dorosła osoba powinna dbać o dobre nawodnienie organizmu przyjmując około 2 litry wody niegazowanej na dzień.
5. Ważne jest też unikanie skrajności. Jeśli więc lubimy dania pikantne- dbajmy chociażby o to, aby nie dosalać ich zbyt mocno. Dobre dla zdrowia jest też unikanie słodkich przekąsek, a w szczególności słodzonych napojów, które wcale dobrze nie nawadniają, a często są określane mianem pustych kalorii.