Prowadzenie firmy to twardy orzech do zgryzienia. Przedsiębiorca na bieżąco musi radzić sobie z wieloma wyzwaniami. Jeśli jednak chce on odnieść sukces, musi nauczyć się radzić sobie z wszystkimi przeciwnościami, które spotka na swojej drodze. Prowadzenie firmy to nie tylko zarządzanie ludźmi, spotkania biznesowe i inwestycje, ale także przepisy prawne, które każdego dnia ulegają zmianom. Odpowiedzialny właściciel firmy musi znać wszystkie obowiązujące go przepisy i nie bać się korzystać z narzędzi takich jak porady prawne. Poniższy artykuł zawiera wiele cennych rad dla przyszłych jak i obecnych właścicieli przedsiębiorstw. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Prowadzenie działalności gospodarczej – podstawowe informacje prawne

Według polskiego prawa osoba, która chce założyć własną działalność gospodarczą, musi mieć skończone osiemnaście lat. Założyciel firmy jednoosobowej nie musi być obywatelem Polski. Obywatele Unii Europejskiej mogą prowadzić działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak obywatele kraju polskiego. Prowadzenie firmy wiąże się z zarejestrowaniem działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – CEIDG. Jeśli prowadzenie działalności gospodarczej nie jest związane z dużymi przychodami (nie przekraczającymi 50% minimalnego wynagrodzenia w miesiącu), nie musisz martwić się o rejestrację działalności. Działalność nierejestrowana jest możliwa w przypadku, gdy jesteś osobą fizyczną, która nie jest częścią spółki cywilnej. Dodatkowym warunkiem jest również nie prowadzenie firmy, która wymaga koncesji lub dodatkowych zezwoleń. Więcej informacji związanych z dokumentacją oraz rejestrem firmy możesz zyskać udając się do kancelarii prawnej po pomoc prawnika.

Założenie działalności gospodarczej – dodatkowe informacje

Zakładając własną firmę musisz również zwrócić uwagę na kwestie takie jak:

  • Nazwa firmy – przedsiębiorca, który rejestruje firmę w CEIDG powinien ustalić nazwę rejestrowanej działalności. Podstawą nazwy firmy powinno być Twoje imię i nazwisko w mianowniku. Do imienia i nazwiska możesz, ale nie musisz, dodać słowa kluczowe dla Twojej firmy np. związane z oferowanymi przez Ciebie usługami.
  • Adres firmy – firma może być prowadzona w jednym lub kilku miejscach np. w biurze, biurze wirtualnym, a nawet we własnym mieszkaniu. Możesz też zarejestrować działalność bez stałego adresu w przypadku gdy oferujesz usługi mobilne tj. z dojazdem do klienta.
  • Kod PKD – przedsiębiorca rejestrujący swoją firmę, powinien wybrać kod określony przez Polską Klasyfikację Działalności czyli kod PKD. Kod ten określa oferowane przez firmę usługi. Przedsiębiorca powinien wybrać kod główny (ściśle związany z działalnością) oraz kody dodatkowe. Liczba kodów dodatkowych dla jednego przedsiębiorstwa jest dowolna.
  • Forma opodatkowania dochodów – należy wybrać jedną z czterech form opodatkowania, w celu uniknięcia skali podatkowej.
  • Rachunek bankowy – rachunek firmowy będzie niezbędny w przypadku gdy przedsiębiorca jest podatnikiem VAT.