karta kredytowa

Czy wszystko uda się nam kupić na firmę?

Będąc płatnikiem VAT-u i mają możliwość odliczania podatku od rzeczy kupowanych na firmę, coraz częściej może nas kusić, aby w taki sposób kupować także rzeczy, które raczej będą służyć nam do celów prywatnych, a nie firmowych. Pojawia się więc pytanie, czy w ogóle tak można, czy jest to zgodne z prawem i czy takie rozwiązania się praktykuje. Kupowanie na firmę dla siebie wydaje si być bowiem trochę kontrowersyjne- czy poprzez takie działanie nie będziemy mieli problemów z Urzędem Skarbowym? Kiedy warto jednak kupić coś jako osoba prywatna nawet mając zarejestrowaną działalność gospodarczą?

Kupowanie na firmę

Zawsze, w momencie, kiedy podczas dokonywania zakupów podajemy nazwę firmy oraz NIP, zakup jest traktowany jako zakup firmowy. Nie ma problemu, jeśli faktycznie kupujemy rzeczy na firmę i dla firmy, a następnie odliczamy koszty. Nie powinno się jednak kupować rzeczy do użytku prywatnego i wrzucać ich do kosztów firmowych. Często jednak można spotkać się z sytuacją, kiedy przedsiębiorcy stosują taką praktykę. Może to mieć jednak swoje negatywne konsekwencje. Pierwszą z nich jest to, że będąc konsumentem mamy swoje prawa- możemy daną rzecz zwrócić, reklamować, mamy możliwość odstąpienia od umowy- w przypadku przedsiębiorców sprawa często wygląda inaczej i określa to indywidualny regulamin każdego sklepu. Często więc kupując na firmę odbieramy sobie taką możliwość, a nawet nie będziemy mieć możliwości reklamowania wad towaru, jaki otrzymamy. Taka transakcja może być więc dla nas niekoniecznie korzystna, nawet ze względu na fakt, że obecność w umowach sprzedaży niedozwolonych klauzul także dotyczy jedynie konsumentów.

Jak kupować bezpiecznie?

Na firmę najlepiej kupować towary, które firmie służą i ich zakup dla firmy można w łatwy sposób udowodnić. Najbardziej prozaicznym przykładem jest zakup papieru do drukarki dla firmy o profilu działalności biurowej. Możliwość kupowania na firmę warto też wykorzystać w przypadku, kiedy chcemy kupić dobra, które nie są sprzedawane klientom detalicznym. Jest więc wiele sytuacji, kiedy kupowanie na firmę ma sens i jest najlepszym sposobem nabywania towarów. Zawsze przed zakupami warto się jednak zastanowić, czy w danym przypadku nam się to faktycznie opłaca i czy warto rezygnować w ten sposób ze wszystkich praw, jakimi dysponują zwykli konsumenci. Kupując rzeczy firmowe- musimy je ewidencjonować w formie papierowej, mając na jednej fakturze rzeczy firmowe i prywatne, pamiętajmy, aby zamieścić informacje o tym, jakie chcielibyśmy wyłączyć z ewidencji.