biuro wynajem

Kiedy dodatkowa przestrzeń jest nam potrzebna na już, bardzo często musimy iść na pewne ustępstwa i kompromisy pod kątem tego, jakie cechy ma mieć lokal, jaki chcielibyśmy wynająć. Jeśli więc zaplanujemy sobie, aby tematem wynajmu zająć się odpowiednio wcześniej- będziemy mogli podejść świadomie do kwestii sporządzenia sobie listy najważniejszych aspektów, jakie taki lokal powinien posiadać. Im bardziej świadomie wybierzemy, tym większe prawdopodobieństwo, że będziemy zadowoleni z podjętej decyzji.

Zaczynamy planowanie

Są różni przedsiębiorcy i różne firmy, a co za tym idzie- różne mogą być ich potrzeby. Dla firm dopiero co startujących zazwyczaj duży metraż nie ma aż takiego znaczenia, dużo ważniejsze są natomiast całościowe koszty wynajmu. Są to bowiem pewne regularne koszty stałe, na które trzeba być przygotowanym. Dla niektórych firm lokalizacja biura będzie kluczowa, a ich właściciele będą celować w lokale w samych centrach miast. Dla innych będzie to najmniej ważna cecha, a co za tym idzie w zamian za lokalizację w centrum będą woleli większy i bardziej komfortowy lokal na obrzeżach miasta. To pokazuje, że wynajem biura jest zadaniem, do którego powinniśmy podejść w pełni profesjonalnie, wcześniej się do tego przygotowując poprzez wykrystalizowanie swoich oczekiwań. Dopiero wówczas możemy przystąpić do poszukiwań i zacząć przeglądać chociażby takie strony jak herbewo.krakow.pl. Odpowiednich lokali możemy szukać też w serwisach ogłoszeniowych, a także w mediach społecznościowych, gdzie takich ofert również nie brakuje.

Kontakt z właścicielem oraz kontakt przez agencje

Niektóre lokale można wynająć bez dodatkowych pośredników, a w przypadku innych niestety nie będziemy mieć innej możliwości najmu jak przez agencję nieruchomości. Teoretycznie, lokale należące do agencji powinny być bardziej zadbane i w mniejszym stopniu pozbawione usterek, co jednak zazwyczaj wygląda w praktyce bardzo różnie. To, co na pewno powinniśmy mieć na względzie to fakt, że agencji trzeba zapłacić i niestety najczęściej jest tak, że stosowną marżę płaci zarówno właściciel mieszkania- za to, że agencja znalazła mu wynajmującego nawet, jeśli to on sam się do nich zgłosił, a także wynajmujący za obsługę agencji- nawet jeśli ta ograniczyła się do przedłożenia umowy. Koszt takiej marży uzależniony jest od ceny wynajmu.

Dodatkowym kosztem, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę jest konieczność zapłacenia kaucji. W przypadku bardzo drogich i luksusowych lokali taka kaucja może wynosić równowartość całego, miesięcznego czynszu, co może stanowić niemałą kwotę do zapłacenia już na starcie.

Pamiętajmy, aby przed dokonaniem wynajmu wybrać się na dokładne oględziny lokalu. Jeśli bowiem na tym etapie zauważymy jakieś niedogodności lub usterki- będziemy mogli targować się o wysokość czynszu lub też od razu wyegzekwować ich naprawę. Kiedy już podpiszemy umowę i zaczniemy z lokalu korzystać, może to być znacznie trudniejsze. Podpisywana umowa zawsze ma charakter wiążący dla obu stron. Stanowi więc zabezpieczenie i dla tego, kto wynajmuje i dla właściciela.