Ogumienie to bardzo ważny element w każdym samochodzie. Opony mają bezpośredni związek z podłożem, dlatego bardzo szybko ulegają zużyciu. Można przedłużyć ich trwałość za sprawą właściwej pielęgnacji. Kilka ważnych wskazówek pomoże utrzymać je w odpowiednim stanie.

O czym należy pamiętać przy zakupie opon do auta?

Najważniejsze jest to, aby wybrać właściwe opony do konkretnego modelu auta. Zwróć uwagę na takie parametry jak szerokość, profil, a także średnica felgi. Ponadto nie zapominaj też o wysokim indeksie nośności oraz prędkości. Gwarancję wytrzymałości zapewnia też dobry producent wyrobów gumowych.

Jak dbać o opony w samochodzie?

Ogumienie należy wymieniać, gdy jego głębokość osiągnie poziom 1,6 mm. Co więcej, systematycznie weryfikuj również ciśnienie w oponach. Czynność przeprowadzaj przynajmniej raz w miesiącu. Nie bez znaczenia jest też właściwe wyważenie kół. Jest to czynnik, który ma ogromny wpływ na żywotność wyrobów gumowych oraz geometrię ich osi. Kolejnym zadaniem związanym z pielęgnacją wyrobów gumowych jest sprawdzanie zaworów i elementów, które zużywają się w wyniku częstej eksploatacji. Wymiana tych komponentów ma też duży wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. Ponadto wymień ogumienie wtedy, gdy jest to niezbędne. Nie czekaj i nie odkładaj tego na później, bo będzie jeszcze gorzej. Weź pod uwagę to, że na żywotność tych produktów wpływ ma producent wyrobów gumowych, stopień zużycia i wiele innych czynników.

Opony zimowe, czyli zupełnie inna para kaloszy

Trochę inaczej wygląda sprawa z oponami zimowymi. Produkty te pracują w dużo cięższych warunkach atmosferycznych. Co więcej, poruszanie się po drodze zimą stwarza więcej zagrożeń niż latem. Dlatego o takie ogumienia trzeba dbać w sposób szczególny. Pamiętaj zatem o regularnym kontrolowaniu ciśnienia w oponach. Ponadto przyjrzyj się również głębokości bieżnika. W okresie zimowym wartość ta powinna kształtować się na poziomie 4 mm. Ogromne znaczenie ma tutaj też odpowiednie wyważenie kół. Wynika to z tego, że uszkodzenia samochodu z tego właśnie powodu zimą zdarzają się częściej niż w letnim okresie. Zainwestuj też w wysokiej jakości opony zimowe. Dobry producent wyrobów gumowych wpłynie nie tylko na lepszą wytrzymałość i trwałość, ale także pozwoli skorzystać z szeregu usług dodatkowych oraz solidnego wsparcia w razie jakichkolwiek problemów.