podatek vat

Czy zostać płatnikiem VAT-u? Kiedy jest to korzystne?

Być podatnikiem VAT, a może skorzystać z możliwości zwolnienia z rozliczania VAT-u? Jest to jeden z podstawowych dylematów osób zakładających firmę. Zarówno jednak, jak i druga opcja niosą ze sobą pewne korzyści, ale decyzja tak naprawdę powinna zależeć od charakteru prowadzonej przez nas działalności. Czy warto być vatowcem i dlaczego nie każdy przedsiębiorca mimo wszystko chce rozliczać VAT?

Warto spojrzeć na obsługiwanych klientów

Ważnym pytaniem jest to, czy odbiorcami naszych usług lub też sprzedawanych dóbr będą firmy czy klienci detaliczni. Jeśli będą to klienci detaliczni, będąc płatnikiem VAT-u, będziemy musieli wliczyć go w cenę usługi, a co za tym idzie albo będziemy musieli obniżyć cenę towaru lub usługi lub też oferować go w cenie wyższej od konkurencji. W wielu branżach, kiedy konkurencja stoi zaraz za rogiem, bycie płatnikiem VAT-u się więc nie do końca opłaca, gdyż przestajemy być konkurencyjni ze swoją ofertą. Jedyną zaletą jest to, że kupując różnego rodzaju rzeczy na firmę możemy sobie ten VAT odliczyć i ta możliwość kusi wielu przedsiębiorców. Jest jednak sytuacja, kiedy warto być vatowcem i kiedy naprawdę jest to opłacalne- w przypadku, kiedy naszymi klientami będą inne firmy, a więc podmioty, które są opodatkowane podatkiem VAT.

Co będzie bardziej opłacalne?

Jak widać, w świecie idealnym zazwyczaj to klienci powinni opłacać podatek, a przedsiębiorca powinien być jedynie pośrednikiem w rozliczaniu go dla Urzędu Skarbowego. Problem jednak pojawia się w przypadku dużej konkurencyjności w branżach obsługujących klientów detalicznych. Pamiętajmy także o tym, że nie trzeba się w żaden sposób bać kwestii rozliczania podatków, gdyż zawsze możemy zwrócić się o pomoc do odpowiedniego biura rachunkowego, które się w takich kwestiach specjalizuje. Będąc płatnikiem VAT-u będziemy mieli możliwość obniżenia samych kosztów, jakie są związane z prowadzeniem działalności, właśnie poprzez odliczanie VAT-u- osoby, które korzystają ze zwolnienia nie mają takiej opcji, a więc automatycznie ponoszą wyższe koszty związane z prowadzeniem firmy.

Jak widać, obie opcje mogą być dla przedsiębiorców atrakcyjne, a to, na jaką się zdecydują powinno być przemyślane pod kątem specyfiki ich biznesu. To sam przedsiębiorca wie, w jaki sposób będzie prowadził firmę i kiedy faktycznie zwolnienie z podatku pozwoli mu na większą konkurencyjność na rynku, na którym działa. Zawsze warto też poradzić się specjalistów, którzy doradzą, jaka opcja będzie bardziej opłacalna w naszym przypadku.