
Leasing stanowi alternatywę dla tradycyjnego wynajmu- tak sensowną, że polscy przedsiębiorcy znacznie częściej korzystają z tej właśnie opcji. Warto jednak zauważyć, że są różne możliwości wzięcia leasingu, a każda z nich jest odrobinę inna. Przedsiębiorca ma więc do dyspozycji leasing operacyjny, finansowy lub też wynajem długoterminowy. W taki sposób najczęściej pozyskuje się samochody na swój firmowy użytek, chociaż można też w taki sposób pozyskiwać maszyny czy nieruchomości. Kiedy i czy leasing się opłaca?
Sytuacja, kiedy możemy naprawdę zyskać
W przypadku leasingu operacyjnego, możemy zdecydować się na wzięcie samochodu lub innego dobra, ale w ratach miesięcznych zawsze będziemy mieć uwzględnione koszty leasingowania, czyli cenę utraty wartości leasingowanej rzeczy. Ponieważ jest to mało atrakcyjna forma leasingu, zaraz po zakończeniu trwania zawieranej umowy nie ma konieczności obligatoryjnego wykupu rzeczy, która była przedmiotem leasingu. W tym przypadku, znacznie korzystniejszy jest leasing finansowy. W przypadku niego, osoba biorąca daną rzecz i użytkująca ją płaci miesięczne raty za możliwość dysponowania nią za określoną sumę pieniędzy. Tutaj, raty mogą być dość wysokie, ale można liczyć na pewną rekompensatę w momencie zakończenia okresu trwania umowy- dostajemy wówczas możliwość wykupu danej rzeczy po cenie znacznie niższej niż standardowa. Dlatego tak wiele firm decyduje się właśnie na tę opcję. Warto jednak wiedzieć też o tym, że obie te formy leasingu różnią się też jeśli chodzi o płatność podatku. W przypadku leasingu operacyjnego VAT płaci się stopniowo, gdyż jest on rozkładany na wszystkie raty, które są zaplanowane w ramach zawieranej umowy. W przypadku leasingu finansowego, cały VAT trzeba zapłacić już przy okazji regulowania należności za pierwszą ratę.
Jeszcze czymś innym jest wynajem długoterminowy. Tutaj płacimy tylko i wyłącznie za czas wynajmu i ilość przejechanych kilometrów- nic więcej nie musi nas interesować. Osoba wynajmująca pojazd może też żądać, aby wynajmujący odpowiednio zajmować się pojazdem, utrzymywał go w pełnej sprawności, naprawiał usterki, troszczył się o jego stan techniczny i wizualny. Po skończonym okresie najmu oddajemy po prostu samochód do wypożyczalni i możemy wypożyczyć inny. W ramach usługi wynajmu mamy już płacone ubezpieczenie i pakiet assistance, a więc i tą kwestią nie powinniśmy się martwić. Jak widać, każda z wymienionych opcji jest inna- przedsiębiorca musi zadecydować, która będzie dla niego najlepsza.