zła opinia

Nierzetelny klient, który nie chce zapłacić- co robić?

Kiedy firma jest duża i w każdym miesiącu wykonuje bardzo wiele zleceń dla różnych klientów, zawsze trafią także i tacy, którzy nie będą chcieli od razu zapłacić za wykonaną usługę. Zawsze warto jest być na to przygotowanym i wziąć pod uwagę, że z takimi przypadkami również możemy mieć do czynienia. W jaki sposób egzekwować należności i jak nie narazić firmy na straty? Podpowiadamy, co zrobić gdy klient nie chce zapłacić za usługę.

Jeśli nie podejmujesz żadnych działań- sam narażasz się na straty

Jednego dłużnika można powinąć, na dwóch machnąć ręką, ale każdy kolejny może narazić naszą firmę na utratę płynności finansowej. Nie chodzi bowiem nawet o sam fakt tego, że nie dostaliśmy zapłaty za pracę, którą wykonaliśmy. Warto wiedzieć, że od każdej faktury przedsiębiorca musi zapłacić podatek, a więc musi rozliczyć się z fiskusem. Musi więc to zrobić jeszcze zanim otrzyma zapłatę od dłużnika. W efekcie płaci pieniędzmi, których tak naprawdę jeszcze nie posiada. O ile kilka odosobnionych przypadków w skali wszystkich zleceń może nie stanowi dla firmy problemu, o tyle nawarstwiająca się ilość nieopłaconych faktur jest już problemem. Warto więc zawsze kontrolować dłużników i podejmować kroki w celu ściągnięcia długu.

Przechodzimy do działania

Pierwszym krokiem jest przedsądowe wezwanie dłużnika do zapłaty. Powinniśmy więc skontaktować się z daną osobę i poprosić o płatność w określonym terminie. Takie wezwania możemy ponowić- na przykład do około trzech razy, gdyż najprawdopodobniej jeśli dłużnik będzie chciał zapłacić to po tylu wezwaniach to zrobi. Możemy stosować przypomnienia w formie wiadomości email, przypomnienia telefoniczne lub listowne. Zawsze możemy też skierować się do firmy windykacyjnej, która specjalizuje się w odzyskiwaniu długów, ale musimy też liczyć się z tym, że będziemy musieli zapłacić takiej firmie procent od odzyskanego długu. Bardzo często niezapłacona faktura może być efektem pomyłki czy pominięcia i dzięki przypomnieniu o płatności szybko możemy dług odzyskać. Jeśli jednak tak się nie stanie- powinniśmy wystosować pozew o zapłatę. Aby go przygotować, możemy skontaktować się z prawnikiem, gdyż po takim pozwie sprawa trafia do sądu. Wówczas dłużnik reguluje płatność w momencie, kiedy sąd prawomocnie rozstrzygnie, że ma to zrobić. Co jednak w sytuacji, kiedy nadal tego nie zrobi? Wówczas zaczyna się postępowanie komornicze, kiedy to poprzez zajęcie dóbr dłużnika próbuje się spłacić zaciągnięte zadłużenie.